We are a leading Manufacturer of rice bagging machine, 150ml manual liquid filling machine, automatic detergent powder packing machine, automatic granule packing machine, tea bag packing machine and flow wrap machine from Coimbatore, India.
₹ 450000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Usage/Application | Rice and granules |
| Power | 3phase |
| Power Consumption | 3 khw |
| Bag Type | Stand Up Barrier |
| Driven Type | Electric |
| Capacity | 5 to 50 kg |
| Packaging Speed | 10 bags per minute |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 30 packets/min |
| Driven Type | Hydraulic |
| Voltage | 120v |
| Warranty | 6 months |
| Finish | Polished |
| Grade Type | Manual |
₹ 360000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 30 Pouch/Min |
| Automation Grade | Automatic |
| Pouch Capacity | 100 g |
| Packaging Food Material | Detergent Machine |
| Voltage | 220V |
| Phase | 2nd Phase |
₹ 270000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500 Pouch/Hour |
| Usage/Application | Industrial |
| Material To Be Processed | Pulses |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 25kW |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220V |
₹ 1300000 / Piece Get Latest Price
| Packaging Type | Pouch |
| Power | 2 HP |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brand | Caspero |
| Driven Type | Electric |
| Voltage | 230 V |
| Phase | Single Phase |
| Capacity | 80 Bag Per Minute(50 g) |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 305000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Caspero |
| Model Name/Number | CAS-FW-003 |
| Usage/Application | Commercial |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220V |
| Phase | 2nd Phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 215000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 1000 BPH |
| Automation Grade | Automatic |
| Driven Type | Electric |
| Packaging Type | Container |
| Voltage | 320V |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
Badam,rasana,juice packing
₹ 280000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500 Pouch/Hour |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Caspero |
| Phase | 3rd Phase |
| Voltage | 220V |
| Machine Alignment | Vertical |
₹ 200000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500 Pouch/Hour |
| Phase | 3rd Phase |
| Packaging Food Material | Salting Machine |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Alignment | Vertical |
| Voltage | 220V |
Murugesan (Managing Director)
Caspero
2/6a, Sokkattampalli, Pogalur
Coimbatore - 641697, Tamil Nadu, India